germanec написа:Здравей Раух,
Трябваше да ми драснеш два реда та да публикувам статията ти както трябва, за да излиза на първа страница в Гуглата, след като напишеш:
Предсрочни парламентарни избори 2017!
Благодаря за което!
Всъщност материалът е от няколко части и има още неща за казване. Ако отидат в статията, тя ще стане много трудна за четене. Почвам да ги пускам тук, а ти прецени как да ги използваш.
Защо понякога системата не приема електронните заявления?Възможни грешки, които водят до отхвърляне на заявлението:- трите имена на лицето трябва са коректно изписани на кирилица
- некоректна замяната на сходни букви, например ъ и ь, э (руско обърнато е) вместо з и т.н.
- в полетата на секциите "Лични данни" и "Документ за самоличност" са използвани букви, различни от кирилица
- некоректно посочен ЕГН
- некоректно посочен постоянният адрес, необходимо е да бъде вписан така, както е по документ за самоличност
- често допускана грешка е да се посочи квартал или улица, но да не се посочи населеното място
- използване съкращение при изписване на адреса (например ул. Хр. Ботев, вместо ул. Христо Ботев)
- некоректно посочена дата на издаване и/или номер на документа за самоличност
- некоректно посочен орган, който е издал документа. Трябва да се има предвид, че ако документът за самоличност е издаден чрез някое дипломатическо представителство, въпреки че в него може да пише „МВР София” е възможно в системата да фигурира само като „МВР” (без посочено населено място). Тогава се използва последния ред от падащия списък
- заявителят трябва да има навършени 18 години към датата на провеждане на изборите. т.е. 26 март 2017 г.
- трябва да са посочени държава и място за гласуване извън страната – съответно от падащо меню или дописано в текстовото поле. Ако е избрано дописване в текстово поле – полето не може да бъде празно, трябва задължително да е изписано мястото
- трябва коректно да е попълнен контролният код, като в полето за контролен код трябва да се изпишат и двете думи, както са показани на картинката до полето. В случай, че картинката не е четлива, може да натиснете червения бутон с две стрелки в кръг (най-горния от трите червени бутона) и да се зареди друга картинка. Понякога на картинките има текст на латиница, а понякога числа, като всеки път картинките са различни.
Още малко важна информация:- Няма ограничение за броя на опитите. В случай, че подаването е неуспешно – подателят може наново да попълни формата. В случай, че заявлението вече е прието – на екрана ще се изпише съобщение, че за посочения ЕГН вече има успешно подадено заявление.
- Списък на успешно подадените заявления, както и списък на неуспешно подадените заявления може да се види в сайта на ЦИК в раздел „Гласуване извън страната”. В случай, че след неуспешен опит подателят направи нов – успешен, името му се изважда от списъка с неуспешно подадените заявления.
- Системата функционира коректно както от настолни компютри, така и от мобилни устройства (таблети и smartphones), като имаме данни, че работи коректно и под различни операционни системи с всички разпространени браузъри. В случай, че някой от подателите няма техническа възможност да подаде електронно заявление – винаги остава и възможността заявлението да се изпрати на хартия до най-близкото дипломатическо представителство на Република България.
- При липса на кирилица на компютъра, може да използвате сайтове като
http://rusklaviatura.com или
http://translit.cc